×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Drudzy w Europie

Zbigniew Wojtasiński

W Polsce jest już ponad 1,3 mln potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych, pod tym względem w Europie zajmujemy drugie miejsce zaraz za Niemcami – poinformował konsultant krajowy w dziedzinie hematologii prof. Wiesław Jędrzejczak.


Fot. pixabay.com

Na całym świecie szybko zwiększa się liczba potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych, które można wykorzystać w przeszczepieniach allogenicznych pozwalających leczyć choroby układu krwiotwórczego: białaczki, chłoniaki i szpiczaka.

Według WMDA, organizacji zrzeszającej rejestry dawców komórek krwiotwórczych, na początku 2018 r. na świecie było już 30,4 mln osób, które zostały przebadane i zadeklarowały gotowość oddania swoich komórek chorym, którzy mają podobną zgodność tkankową.

W Polsce powstała w ostatnich latach jedna z największych baz potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych, których jest już ponad 1,3 mln. Pod tym względem w Europie zajmujemy już drugie miejsce zaraz za Niemcami. Za Polską jest Wielka Brytania.

Pokaźna baza potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych sprawia, że coraz więcej chorych w naszym kraju może skorzystać z przeszczepienia komórek macierzystych, które stwarzają szanse ratowania życia pacjentów w przypadku ponad 70 chorób. Coraz częściej również udaje się wyszukać dawców w Polsce.

Według prof. Wiesława Jędrzejczaka, w 2017 r. już 63 proc. pacjentów, u których wykonano w naszym kraju przeszczepienie komórek krwiotwórczych, otrzymało komórki macierzyste od dawcy polskiego.

Z danych WMDA wynika, że przeszczepienie komórek krwiotwórczych co roku wykonywane jest u ponad 50 tys. osób na świecie. Nadal jednak wiele osób nie może doczekać się dawcy, dlatego wciąż konieczne jest poszukiwanie kolejnych osób gotowych oddać komórki macierzyste.

Chorych, dla których jedyną szansą jest przeszczepienie komórek krwiotwórczych, przybywa. Coraz więcej jest zachorowań na nowotwory układu krwiotwórczego, na które nie zawsze pomagają nawet leki najnowszej generacji. Czasem jedynym skutecznym lekiem jest drugi człowiek, dawca o takich samych antygenach tkankowych.

Do przeszczepień allogenicznych w pierwszej kolejności wykorzystuje się komórki macierzyste osób blisko spokrewnionych, najlepiej od brata lub siostry. W przypadku braku zgodnego tkankowo rodzeństwa najlepszym wyborem jest w pełni zgodny dawca niespokrewniony. A takiego można znaleźć tylko w znajdujących się na całym świcie bankach dawców komórek krwiotwórczych. Najłatwiej to zrobić w banku krajowym, który dysponuje dużą liczba potencjalnych dawców.

Powiększenie światowej bazy potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych oraz udoskonalenie techniki zabiegów sprawiło, że przeszczepienia allogeniczne zaczynają dominować. W Europie już przed ponad 10 laty, w 2007 r. po raz pierwszy było więcej przeszczepień allogenicznych od niespokrewnionych dawców niż transplantacji od rodzeństwa.

Specjaliści zapewniają, że przeszczepienia komórek krwiotwórczych są coraz bardziej bezpieczne, dlatego pacjenci coraz mniej się ich obawiają i rzadko nie godzą się na ich wykonanie.

Zabiegi te coraz częściej wykonywane są również w zupełnie innych chorobach niż nowotwory układu krwiotwórczego, np. w leczeniu stwardnienia rozsianego. Takie transplantacje od 2011 r. przeprowadzane są w klinice/oddziale hematologii i transplantacji szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Kartowicach.

08.02.2018
Zobacz także
  • Kto może zostać krwiodawcą?
  • Polski rejestr dawców szpiku jednym z największych w Europie
  • Rejestracja w bazie dawców szpiku powinna być przemyślana
  • Być dawcą szpiku
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta